TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ZİYARET EDİLEREK MESLEKİ SORUNLARIMIZ ELE ALINDI

 

Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcılarından meslektaşlarımız Sayın Adil Hakan Ayber ve Sayın Sinan Fidan yönetim kurulumuzca makamlarında ziyaret edilerek mesleki sorunlara yönelik üyelerimizin beklenti ve talepleri dile getirildi.  Ayrıca, Genel Müdür Yardımcılığı görevine yeni atanan Sayın Sinan Fidan tebrik edilerek başarı dileklerimiz iletildi.

 

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Odamız arasında geçtiğimiz dönemde ortak bir komisyon kurularak yapılan çalışmalar sonucu hazırlanan ve tarafların mutabakatı sonrası tarafların imzasına sunulan protokolün imza ve hayata geçirilmesi süreci ele alındı.

 

Odamızca, Tapu ve Kadastro bilgilerinin Odamız üyelerine HKMO-BIS üzerinden açılması ve üyelerimizin özellikle takyidatlı tapu kayıtlarına ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla, Odamız ile TKGM arasında bir veri paylaşım protokolü hazırlanarak imzalanması teklifi sunuldu. Detayları ve teknik boyutu çalışılarak önümüzdeki günlerde kesinleşecek olan bu proje üzerinde taraflarca bir protokol imzalanması konusunda mutabık kalındı.

 

Bazı Kadastro Müdürlüklerinde üyelerimizin yaşadığı önemli bir sorun olan, damga vergisi bildirimine bakmak yerine özellikle ödeme dekontunun iş bazlı tek tek aranmasının ciddi bir mağduriyet yarattığı, bu konuda 2016 yılında sorunun çözümü için TKGM tarafından yayımlanan genelge hatırlatılarak üyelerimizin damga vergilerini bildirim yaptıktan sonra ay sonunda toplu ödeyebilmesinin önünün açılması gerektiği önerisi iletildi.

 

Bunların beraberinde, İmar Affı/Barışı sürecinde meslektaşlarımızın Tapu ve Kadastro İl Müdürlüklerinde yaşadıkları özellikle cins değişikliği işlemlerinde yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerilerimiz iletildi.

 

Kendileri tüm bu öneri ve sorunların aşılması noktasında gerekli çabayı göstereceklerini ifade ettiler.

TKGM Genel Müdür Yardımcıları Sayın Adil Hakan Ayber‘e ve Sayın Sinan Fidan‘a gösterdikleri iş birliği ve misafirperverlikten dolayı teşekkür ediyor, görevine yeni atanan Sayın Sinan Fidan‘a da tekrar başarılar diliyoruz.

 

TMMOB

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası

Ocak 2019


Yukarı Çık