YASALARIN ÇİĞNENDİĞİ YER; GÖLCÜK GÖLÜ

 

Gölcük Milli Parkı`nda 49 yıllığına Orman ve Su İşleri Bakanlığının kiracısı olarak bulunan Bolu Belediyesi, 49 yıllık süreden kalan 22 yıllık süresini  özel bir işletmeye devretmek için Belediye Meclisi kararı ile geçtiğimiz aylarda bu alanı ihaleye çıkardı. Belediye Meclisi kararına göre ihaleyi alan firma; 27 adet bungalov, 19 odalı Gölcük Dağ Köşkü ve Göl Gazinosundan oluşan  bir sosyal tesisi, 31 Aralık 2040 tarihine kadar kiracı olarak kullanabilecekti. Bolu halkı, doğalarının katliamına karşı ihaleye tepki gösterdi ve sivil toplum kuruluşları Gölcük Platformu adı altında örgütlendi.

 

Gölcük Platformu, Milli Parkın inşaata dönüşmesine olanak veren Gölcük Gelişme Planı`nın iptali ve yürütmesinin durdurulması için dava açtı, bu kapsamda 10 Temmuz`da bilirkişi heyeti Gölcük`te keşif yaptı. Bölge İdare Mahkemesi; Gölcük Göleti`nin doğusunda inşaatın büyük zararlar doğurabileceği gerekçesiyle 05.12.2018 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı aldı. Ancak Belediye sürecin tamamlanmasını beklemeden bungalov inşaatına başladı ve üstüne üstlük Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Hürriyet`e verdiği demeçte "Mahkeme kararını verir, biz de kiralama kararını veririz, siz de medya olarak takibini yaparsınız. Herkes işini yapar." İfadelerini kullanarak tüm yasaları çiğnediğini göstermiş oldu.

 

Bolu Belediyesi; kiracısı olduğu kamusal bir alanı kanunlara aykırı şekilde ihaleye çıkartmasının, kamusal alanı özelleştirmeye çalışması sonrasında dava aşamasında bulunan yere kendi kafasına göre inşaata başlamasının cevabını yargıya nasıl verecek?

 

HKMO Ankara Şube olarak; Bolu Halkı ve Gölcük Platformu örgütlenmesinin yanında, verdikleri bu haklı mücadelede yanlarında olduklarımızı ve süreci takip edeceğimizi belirtiyoruz.

 

 

TMMOB

13. Dönem Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası

Ankara Şubesi Yönetim Kurulu


Yukarı Çık