CEMİL CANDAŞ DAVASINDA KARAR AÇIKLANDI

Şişli Belediye Başkan Yardımcısı iken kenti talan etmek isteyen rant çetelerine karşı verdiği mücadele dolayısı ile görevi başında iken katledilen Odamız üyesi, Odamızın değişik kurullarında yönetici olarak görev yapmış, eski Ankara Şube Başkanı, meslektaşımız, dostumuz Cemil Candaş`ın katli ile ilgili davada karar açıklandı. 

 

İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi`nin verdiği karara göre sanık Şenol Şahin kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılırken sanıklar Rıza Keten ve Mithat Yılmaz öldürmeye azmettirme suçundan 16`şar yıl, Hacı Avcı ve Engin Gölve ise öldürmeye yardım suçundan 8`er yıl hapis cezasına çarptırıldı. Selahattin Keten ve dört sanık hakkında ise beraat kararı verildi. Azmettirme suçundan 16 yıl hapis cezası alan Mithat Yılmaz, dava devam ederken tahliye edilmişti ve aralık ayındaki ara karar ile firari olan sanık hakkında kırmızı bülten çıkarılmasına karar verilmişti. 

 

Olayın tüm azmettiricileri ve failleri ile açıklığa kavuşturulmadığını düşündüğümüz davada; beraat kararlarının yanı sıra üst sınırdan verilmeyen hapis cezası kararlarının rant çetelerine karşı olan mücadelede yeterli olmadığını düşünüyoruz. 

 

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak kararın üst mahkemelerde bozularak cezaların arttırılmasını, ara kararlar ile tahliye edilen sanıkların bir an önce yakalanmalarını ve olayın sadece ön plandaki isimlerinin değil arkasındaki tüm faillerinin ve rant çetelerinin açığa çıkarılarak gerekli cezaları almalarını ümit ederek davanın takipçisi olmaya devam edeceğimizi bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. 

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Ocak 2019 

Yukarı Çık