ECELSİZ ÖLDÜRÜLDÜK. VURULDUK EY HALKIM, UNUTMA BİZİ...

Faili meçhul cinayet, yapanın kim olduğu bilinmeyen cinayet olarak tanımlansa da ne yazık ki Türkiye`de failleri, azmettiricileri açığa çıkartılmayan cinayetler haline gelmiştir. Yıllarca önce işlenen pek çok cinayetin hâlâ aydınlatılmamış olması bu tarz başka girişimlerde bulunanlara da cesaret vermiştir. 

 

Bu topraklarda hep birlikte, kardeşçe yaşama arzusu içerisinde olanlara, doğru olanı dile getirmekten sakınmayanlara, haksızın, yanlışın karşısında olanlara sıkılan her kurşun, atılan her bomba aslında barış ve huzur içerisinde yaşayabilme isteğimize, geleceğe dair umutlarımıza darbe vurmaktadır. 

 

1993 yılında Gazeteci Uğur Mumcu`nun evinin önünde arabasına koyulan bomba da, 2001 yılında Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan`ın içerisinde bulunduğu emniyet aracına açılan ateş de Türkiye yakın tarihinin kara lekelerinden biri olmuş ve umuda darbe vurmuştur. Aradan geçen onca yıla rağmen her iki cinayet de hâlâ aydınlatılmamıştır. 

 

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak faili meçhul bırakılan tüm cinayetlerin bir an önce açığa çıkarılmasını ve adaletin tecelli etmesini, toplumsal huzurumuzu bozmaya yönelik bu tarz saldırıların bir daha yaşanmamasını diliyor; keskin kalemi ile Türkiye gerçeklerini anlatmaktan hiçbir zaman çekinmeyen, yıllar önce dile getirdiklerinde haklı olduğu zamanla anlaşılan Uğur Mumcu`yu ve yaptıkları ile halen hafızalarda yer alan, örnek bir emniyet müdürü profili çizen Ali Gaffar Okkan`ı saygı ve özlemle anıyoruz.  

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Ocak 2019

 


Yukarı Çık