TMMOB 3. KADIN SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İlki 2015 yılında gerçekleştirilen TMMOB Kadın Sempozyumu`nun üçüncüsü 23 Şubat 2019 tarihinde İnşaat Mühendisleri Odası Teoman Öztürk toplantı salonunda "Kriz, Kent ve Kadın" temasıyla gerçekleştirildi.

 

Sempozyumun açılışında TMMOB 45. Dönem Kadın Çalışma Grubu Başkanı Işık GÜRBULAK ve TMMOB Yönetim Kurulu adına Ayşegül İbici ORUÇKAPTAN birer konuşma yaptılar.

 

Gürbulak, "Kadın mühendis, mimar ve şehir plancıları mesleklerinin genel sorunlarının yanı sıra bir de cinsiyet ayrımcılığından kaynaklanan sorunlar ile uğraşmaktadır. İstihdam olanaklarının daralması kadınlarla erkekler arasındaki işsizlik uçurumunu daha da derinleştirmektedir. Ülkemizde iş piyasasında cinsiyet ayrımcılığı hayli yaygındır. Kadın mühendis, mimar ve şehir plancıları istihdam olanakları açısından iki kat daha sıkıntılıdır. 

 

Ülkemizde son 18 yıldır ivmelenerek artan bir şiddet yaşanıyor. Kadın, çocuk olarak bireyleri dışlayıp aileyi ve ataerkiyi ön plana çıkaran sistematik uygulamalar; mirasyedi ekonomik politikalar sonucu hiç azalmayan, bitmeyen giderek kronikleşen krizin yarattığı çaresizlik duygusu ile birleşip, toplumun en güçsüz kesimlerine yani kadınlara, çocuklara ve hayvanlara yönelen şiddet, taciz, tecavüz, cinayet haberleri içimizi yakıyor. 

 

Yasa değişiklikleri ile çocuk istismarcılarına af girişimi gündemden düşmüyor/düşürülmüyor.

 

Bunlarla beraber, Gezi`de bu ülkenin ağacına parkına sahip çıkan, vatanseverliği ile memleketinin her değerini korumayı kendine ilke edinmiş bir Mimar, Sevgili Mücella YAPICI, "TC hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" ile suçlanarak, ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanıyor. Gerek örgütümüz TMMOB, gerekse biz TMMOB` lu kadınlar Mücella`nın yanındayız, yanında olacağız.

 

Tıpkı, direnişleri 284 gündür devam eden Flormar çalışanı kadınlarla birlikte "Flormar değil direniş güzelleştirir" dediğimiz ve kadınlar olarak kadın çalışanlarına bunları yapan firmanın markalarını kullanmadığımız gibi...

 

Biz kadınların gündemi yoğun ve acılarla, baskıyla, şiddetle örülü ama diğer yandan söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var!

 

Zaman fikir ayrılıklarına takılıp oyalanma zamanı değil, enerjimizi hedeflerimiz doğrulusunda birleştirerek, evde, okulda, ofiste, şantiyede, sokakta biz kadınlara yönelik her türlü baskı, şiddet, mobbing ve ayrımcılıkla mücadele etme zamanı." diye konuştu.

 

Sempozyumda üç oturum gerçekleştirildi. 

 

İlk oturumda "Ekonomik Krizin Kadın Üzerindeki Etkisi" konuşuldu. Moderatörlüğü TMMOB Kadın Çalışma Grubu‘ndan Ezgi PEKŞEN SOYSAL‘ın yaptığı oturumda Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden Doç. Dr. Emel MEMİŞ ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Özge İZDEŞ TERKOĞLU birer sunum yaptılar. Soru - cevap bölümüyle oturum sonlandırıldı.

 

İlk oturum sonrası TMMOB‘li Kadınlar iktidarın kadın düşmanı, muhafazakar politikalarının ve söylemlerinin dozunu her geçen gün artırdığı bu süreçte konuya ilişkin bir basın açıklaması yaptılar. Açıklamanın tam metnine ulaşmak için lütfen tıklayınız....

 

İkinci oturumda "Yerel Yönetimlerde Kadın" konusu ele alındı. Moderatörlük görevini TMMOB Kadın Çalışma Grubu‘ndan Buket Çelik üstlendi. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden Prof. Dr. Gülay GÜNLÜK ŞENESEN ve TÜMBELSEN Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Satı BURUNUCU birer sunum yaptılar. Sunumların ardından soru - cevap bölümüyle katılımcılar aydınlatıldı.

 

Oturumlar sonrası mühendis, mimar, şehir plancısı kadınların görüş ve önerilerini paylaştığı Forum kısmı gerçekleştrildi. Bu bölümde kolaylaştırıcı olarak TMMOB 45. Dönem Kadın Çalışma Grubu Başkanı Işık GÜRBULAK ve Kadın Çalışma Grubu üyesi Serap DAĞDELEN görev aldı.


Yukarı Çık