YENİ ZELANDA`DA YAŞANAN TERÖR SALDIRISINI KINIYORUZ

15 Mart`ta, Yeni Zelanda‘nın Christchurch kentindeki iki camiye ibadet sırasında düzenlenen terör saldırıları sonucunda 49 kişi hayatını kaybederken 48 kişi de yaralandı.

 

Bu saldırılar bir kez daha göstermiştir ki acının ve katliamların rengi, dili, dini, ırkı yoktur ve bir arada, kardeşçe yaşama arzusu ne yazık ki sıklıkla sekteye uğratılmaktadır. Saldırıyı gerçekleştiren şahsın yayınlamış olduğu metindeki söylemleri, bu tarz saldırıların devam edeceğine ve ülkemizin de bu tehditler altında olduğuna işaret etmektedir. Yaşanma ihtimali olan her türlü saldırıya karşı gerekli tedbirlerin zamanında alınması, bu tarz saldırılara imkân verilmemesi ve ülkemizi yönetenlerin bu tip olaylarda siyasi yarar kaygısı gözetmeksizin hassas olması gerekmektedir.

 

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak insanların kimliğine, inançlarına, dinine, düşüncesine yönelik gerçekleşen her türlü saldırıya karşı olduğumuzu, gerek ülkemizde gerek tüm dünyada kardeşçe yaşama umudumuzdan vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha tekrar ediyor; saldırıda hayatlarını kaybedenleri anıyor, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Mart 2019  

Yukarı Çık