YSK’NIN HUKUK DIŞI KARARI KABUL EDİLEMEZ

Demokrasi, dünyadaki tüm üye veya vatandaşların, organizasyon veya devlet politikasını şekillendirmede eşit hakka sahip olduğu bir tür yönetim biçimi olarak; hukuk ise toplumu düzenleyen ve devlet yaptırımıyla güçlendirilmiş bulunan kuralların, yasaların bütünü olarak tanımlanır. Ancak ne yazık ki son yıllarda pek çok kavramın, değerin içi boşaltılmakta; anlamlarından uzak uygulamaları ile karşılaşılmaktadır ve aslında demokrasi dediğimiz, hukuk olarak tanımladığımız şeyler asıl anlamlarından gittikçe uzaklaşmakta, kişisel ve/veya siyasal menfaatlere göre şekillenmektedir. 

 

06.05.2019 tarihinde YSK‘nın açıklamış olduğu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi kararı da kavramların içlerinin boşaltıldığının en son örneklerinden biridir. Milli irade diyerek, en ufak siyasi tartışmada sandığı, seçimi işaret ederek iktidar olanların iktidarlarını kaybetmeme uğruna halkın iradesini de demokrasiyi de yok saydıklarının acı bir örneğidir.

 

Bir kurumun kendisi ile çelişen kararlar vermesi, kendi görevlendirdiği kişilerin görevli olamayacağını öne sürmesi, bu görevlilerin dahil olduğu ilçe seçimleri için herhangi bir şaibe ihtimali değerlendirilmezken yalnızca büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinin yenilenecek olması hukukun siyasi güçler elinde nasıl can çekiştiğini göstermektedir ve tarihte kara bir leke olarak yerini alacaktır. 

 

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak hukuku, demokrasiyi yok sayan ve halkın iradesini gasp eden bu kararın kabul edilemez olduğunu belirtirken bir gün herkesin ihtiyacı olacak olan hukuk ve demokrasi mücadelesinde her zaman var olduğumuzu bir kez daha tekrar ediyoruz.

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Mayıs 2019  

Yukarı Çık