SOMA’YI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ…

13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa`nın Soma ilçesinde gelen maden kazası sonucu hayatını kaybeden 301 işçi kardeşimizi ölümlerinin beşinci yıl dönümünde hüzün ve üzüntüyle anıyoruz. 

 

Aradan geçen beş yılda ölenleri de, faciadan kurtulduktan sonra "Çizmelerimi çıkarayım, sedye kirlenmesin." diyen yaralıları da, olayı protesto eden madenci yakınlarına atılan tekmeleri de, vicdanları sızlatmaya devam eden yargılama süreçlerini de unutmadık ve unutmayacağız. 

 

Unutmayacağız; çünkü iş kazalarının birer cinayet olduğu kabul edilene kadar; yeterli tedbirleri almayanların, iş güvenliğini sağlamayanların, mühendisliğin ilkelerini yok sayıp bilim ve teknikten uzak olarak çıkar odaklı iş yapanların cezasız kalmadığını görene kadar; faciaların ‘fıtrat` denilip geçiştirilmediği güne kadar mücadelemiz devam edecek. 

 

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak böylesi kazaların bir daha yaşanmaması umuduyla Soma faciasında hayatını kaybedenleri ölümlerinin beşinci yıl dönümünde saygıyla anıyor, yakınlarına sabırlar diliyoruz ve iş cinayetlerinde hayatlarını kaybeden tüm emekçilerin anısına hiçbir faciayı unutmadan, unutturmadan mücadelemize devam edeceğimizi bir kez daha tekrar ediyoruz. 

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Mayıs 2019 

Yukarı Çık