19 MAYIS’IN 100. YILI KUTLU OLSUN

19 Mayıs 1919, bir halkın bağımsızlık için emperyalist güçlere karşı vermiş olduğu savaşın başladığı tarihtir. Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde başlatılan bu bağımsızlık mücadelesi zaferle sonuçlanmış ve demokratik, laik ve bağımsız bir Cumhuriyetin temelleri atılmıştır.

Yüz yıl önce bugün; bir halkın kaderini değiştiren bağımsızlık mücadelesinin ilk tohumları atılmış ve 19 Mayıs`ta Samsun`dan yanmaya başlayan özgürlük ateşi, tüm Anadolu`ya yayılarak emperyalizme karşı en büyük cevaplardan birini vermiştir. Devamında yapılan devrimlerle de çağdaş bir ülkenin yaratılması için cehaletle, gericilikle mücadeleye devam edilmiştir.

Yüzüncü yılını kutladığımız bu anlamlı günde ne yazık ki demokrasinin, hukukun yok edilmeye; Cumhuriyet değerlerinin izlerinin silinmeye çalışıldığına şahit oluyoruz. Fakat biliyoruz ki bu değerlerin emanet edildiği, Atatürk`ün bütün ümidinin koruyucusu ve sahibi olan gençler; emanetlere sahip çıkacak ve Cumhuriyeti, Cumhuriyet değerlerini, demokrasiyi, hukuku, laikliği korumaya devam edecektir. Atatürk ilke ve devrimlerinin ışığında ilk günkü ruhu ve heyecanı ile yüz yıldır devam eden bu korumacı ruh, aradan yüzyıllar da geçse yine aynı inançla var olacaktır.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak Cumhuriyetin emanet edildiği gençler gibi bizlerin de tüm değerlerimize sahip çıkmaya ve onları korumaya devam edeceğini bir kez daha hatırlatarak 19 Mayıs`ın yüzüncü yılının coşkusuyla tüm üyelerimizin ve halkımızın 19 Mayıs Atatürk`ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı`nı kutlarız.

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Mayıs 2019


Yukarı Çık