AKKUYU NÜKLEER SANTRAL TEMEL BETONUNDA ÇATLAK OLUŞMASI KONUSUNUN ÜSTÜ KAPATILMAMALIDIR

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz Akkuyu Nükleer Santraline ilişkin 21 Mayıs 2019 tarihinde bir basın açıklaması yaparak santralin zemininde meydana gelen çatlaklarla gerekli tedbirler alınmadan inşaata devam edilmesinin yaratacağı tehlikeyi işaret etti.

 

Yapımı devam etmekte olan Akkuyu Nükleer Santralinin 1200 MW gücündeki birinci reaktörünün temel yapısı betonunda iki kez çatlamalar meydana geldiği, oluşan çatlakların inşaatı denetlemekle yükümlü olan TAEK tarafından tespit edildiği ve bu çatlakların onarılmış olduğu basında yer almaya devam etmektedir.

 

Bu haberler üzerine Akkuyu Nükleer AŞ tarafından yapılan açıklamada çatlaklar kabul edilmiş, temel yapısında kullanılan betonun yüksek kaliteli ve boşluk dolduran tipte olduğu açıklanarak temel yapısının tamamlandığı belirtilmiştir. Temel çatlağı haberlerinin devam etmesi üzerine, projeyi yürüten Rus Şirketi ROSATOM tarafından, temel yapısında çatlaklar oluştuğuna dair haberlerin doğru olmadığı yönünde ayrı bir açıklama yapılmıştır.

 

Akkuyu Nükleer Santrali kamu güvenliği açısından çok önemli bir tesistir.

 

Bir kaza olması durumunda telafisi olanaksız büyük felaketlere neden olacağı bilinen bir gerçektir. Akkuyu da bir nükleer santrali kurulmasının gereksiz olduğu kamuoyunun büyük bir çoğunluğu tarafından yaklaşık 50 yıldır ısrarla dile getirilmektedir. Bu karşı çıkışa rağmen yapımına devam edilen Akkuyu Nükleer Santralinde temel çatlağı gibi ileride büyük yıkımlara neden olabilecek teknik hataların yapılmış olması kabul edilemez.

 

Basında yer alan haberlerde çatlakların TAEK tarafından tespit edildiği yer almaktadır. Dolayısıyla yürütücü şirketin yalanlaması bir anlam ifade etmemektedir.

 

Bilindiği gibi temel çatlağı çok önemli bir teknik konu olup gerçek nedeninin bulunup gerekli tedbirler alınmaz ise üzerine yapılacak yapının güvenilmez olmasına neden olur. Bir nükleer santralin temelinin güvenilmez olması ise kesinlikle kabul edilebilecek bir husus değildir ve bir felakete neden olacağı kesindir. Böyle bir felakete neden olunmaması için Akkuyu Nükleer Santrali yapım çalışmalarının durdurulması gerekmektedir.

 

TAEK bir kamu kuruluşudur. Haberlerde belirtildiği gibi eğer Akkuyu Nükleer Santrali temel yapısında bir çatlak tespit etmiş ise bu konuyu kamuoyuna açıklamalıdır. Sonucu büyük bir felaket olabilecek böyle bir konuda TAEK`in kamuoyuna doğru bilgi vermesi zorunludur.

 

Bu konunun üstünün örtülmesine izin vermeyeceğimiz bilinmelidir.

 

 

Emin KORAMAZ

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı


Yukarı Çık