17 AĞUSTOS’U UNUTMADIK

17 Ağustos 1999`da yaşanan, merkez üssü Gölcük olmak üzere İzmit, Adapazarı ve İstanbul gibi pek çok yerde hissedilen depremin 20. yıl dönümündeyiz. Ancak ne yazık ki aradan geçen 20 yılda olası depremlere karşı yeteri kadar önlem alınmadığı gibi getirilen bazı düzenlemelerle yaşanacak depremlerin olumsuz sonuçlarını arttırabilecek uygulamalara imza atıldı. 

 

Resmi verilere göre 17 Ağustos sonrasında 17 bine yakın kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 285 bin ev ile 42 bin iş yeri kullanılamaz hale geldi. Bu sayıların bu kadar yüksek olmasının nedeni ise kaçak yapılaşmalara, çarpık kentleşmelere, deprem gerçeğini göz ardı eden yapımlara izin verilmesine, alınmayan tedbirlere rant uğruna göz yuman zihniyettir. 2018 yılında uygulamaya giren ve defaatle başvuru süreleri uzatılan imar affı da milyonlarca riskli kaçak yapıya resmiyet kazandırması ve bu kaçak yapıların depreme dayanıklılığının sorumluluğunu yapı maliklerine bırakması ile Türkiye`nin bir deprem coğrafyası olduğunun göz ardı edildiğinin bir diğer işaretlerindendir. 

 

17 Ağustos sonrası yıkılan ya da zarar gören binaların yapımında ihmali olan kamu görevlileri ile bina müteahhitleri hakkında açılan davaların çoğunun zaman aşımı nedeniyle düşmesi ya da verilen hükümlerin ertelenmesi, depreme dayanıklı binaların yapımı için çıkarılan yönetmeliklerin kağıt üzerinde kalarak uygulamada yer bulamaması, toplanma alanı olarak belirlenen çoğu alanın daha sonra imara açılması, denetimsiz ve ruhsatsız yapıların artması, mühendislik incelemelerinin azaltılması ve hatta çoğu zaman yok sayılması gibi birçok durum; 17 Ağustos`u ve yaşanma ihtimali olan depremleri unuttuğumuzu göstermektedir. 

 

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak 17 Ağustos`ta hayatını kaybedenleri saygı ile anarken olası depremlerdeki can ve mal kayıplarını en aza indirgemek adına geç kalınmadan gereken tüm önlemlerin bir an önce alınması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor, bilimsel ve teknik doğrular ışığında yapılacak her türlü çalışmaya katkı sunmaya hazır olduğumuzu yinelemek istiyoruz.   

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Ağustos 2019 

 


Yukarı Çık