AVRUPA HARİTACILAR KONSEYİ GENEL KURULU VE VI. AVRUPA HARİTA MÜHENDİSLERİ KONGRESİ

Odamızın Ülkemiz adına üyesi olduğu, Avrupa Haritacılar Konseyi-CLGE (Council of European Geodetic Surveyors)`nin Genel Kurulu ve VI. Avrupa Harita Mühendisleri Kongresi 26-28 Eylül 2019 tarihinde, Odamız ev sahipliğinde, Şişli Cevahir Otel / İstanbul`da gerçekleştirilecektir.  

 


Avrupa Haritacılar Konseyi-CLGE, 1962 yılında FIG (Uluslararası Haritacılar Federasyonu) bünyesinde kurulmuş olup, 1972 yılında mevcut ismini almış olan,  yaklaşık 57 yıllık geçmişi ile Avrupa kıtasındaki özel ve kamu sektörlerinde faaliyet gösteren haritacılık meslek profesyonellerinin özellikle Avrupa Birliği (AB) nezdinde temsil edilmesi ve çıkarlarının korunması amaçlı kurulmuş uluslararası bir meslek örgütüdür.

 

CLGE`ye Avrupa`dan 39 ülke üyedir. CLGE Genel Kurulu her yıl toplanmakta ve her üye kuruluş Genel Kurulda 2 delege ile temsil edilmektedir. 

 

CLGE`nin ilgi alanı Avrupa bölgesindeki ülkelerin haritacılık faaliyetleri olup, başlıca hedefleri kısaca şöyledir;

• Avrupa`daki haritacılar için daimî bir forum oluşturmak,

• Avrupa`daki mesleki uygulamalarda işbirliği ortamı yaratmak,

• Uluslararası platformlarda meslek profesyonelleri arasında bilgi ve uzmanlık değişimi,

• Üye ülke, kurum ve kuruluşları ile Avrupa Birliğine haritacılık konusunda danışmanlık hizmeti vermek,

• Üye ülkeler içerisinde haritacılık ile ilgili profesyonel niteliklerin ve standartların artırılması ve idamesi,

• AB nezdinde mesleki temsilin sağlanması


Odamızın 2016 yılında gerçekleşen CLGE üyeliği sonrası;  

 

CLGE Yönetim Kurulu 2016 yılında bir toplantısını Odamızın ev sahipliğinde İstanbul`da gerçekleştirmiştir.

 

Odamızca, CLGE 2019 Genel Kurulu ve Avrupa Haritacılar Kongresi`nin Odamız ev sahipliğinde İstanbul`da yapılması önerilmiş ve Arnavutluk/Tiran`da gerçekleşen genel kurulda yapılan oylamada kabul edilmiştir. 

 

Bu doğrultuda, 26 Eylül 2019 tarihinde, Odamız ev sahipliğinde, Şişli Cevahir Otel / İstanbul`da "Professional Ethics, a Landmark For Geodetic Surveyors" tema`sı ile VI. Avrupa Haritacılar Kongresi gerçekleştirilecektir. Protokol konuşmalarının henüz dahil edilmediği kongre taslak programına ulaşmak için tıklayınız

 

27-28 Eylül 2019 tarihinde, Ülke temsilcilerinin katılımıyla yine aynı mekânda CLGE-Avrupa Haritacılar Konseyi Genel Kurulu  gerçekleştirilecektir.  

 

Odamız, CLGE toplantılarında 2020 yılı Avrupa`da yılın haritacısı olarak Ünlü Türk Denizci ve Haritacı Piri Reis`i aday göstermiş ve oylama sonucu adaylar arasından Piri Reis seçilerek kabul edilmiştir. Bu vesileyle, 2020 yılında Avrupa`da CLGE ve bağlı meslek örgütlerinin yapacakları etkinliklerde yılın haritacısı olarak Piri Reis anılacaktır. 

 

CLGE ve etkinlikler hakkında detaylı bilgi için web sayfasını buradan  ziyaret edebilirsiniz.

 

Böylesine önemli bir etkinliği ülkemizde gerçekleştirecek olmanın haklı gurunu yaşarken,  Ülkemizin, mesleğimizin ve Odamızın uluslararası camiada en iyi şekilde temsil edilmesi noktasında gereken özveriyi en iyi şekilde sergileyeceğimizi üyelerimizin bilgisine sunarız.


TMMOB
HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
EYLÜL 2019 


Yukarı Çık