LİSANSSIZ YAZILIM KULLANIMLARI HAKKINDA BİLGİLENDİRME


Değerli üyelerimiz,


Odamıza tescilli büro ya da şirket sahibi olarak çalışan, emeği ile bu zor ülke koşullarında mesleki etik değerlerinden ödün vermeden kaliteli hizmet vermeye çalışan siz değerli üyelerimiz ile sektörümüz arasındaki bağların güçlendirilmesi, güncel ve yeni teknolojilerin tanıtılması, sizlerle buluşturulması ve bu teknolojilere erişimin kolaylaştırılması Odamızın görevleri arasındadır.


Sektörümüzde yaygın olarak kullanılmakta olan Netcad adlı yazılımın üretici ve satıcısı olan firma ile üyelerimizin karşılıklı bazı sorunlar yaşadığını öğrenmiş bulunmaktayız. Üyelerimizden gelen çok sayıda şikâyet ve yardım talebi içeren dilekçeler ve telefonlar neticesinde, Netcad adlı yazılım firmasınca lisanssız yazılım kullanma gerekçesi ile üyelerimizin işyerlerine baskınlar yapıldığı, firma avukatları tarafından telefonla birtakım uyarılar yapıldığı, birçok üyemiz hakkında adli işlemler yapıldığı ve üyelerimizin çok yüksek cezalar ile karşı karşıya kaldığı Odamıza ulaşan bilgiler arasındadır.


Üyelerimizden gelen talep ve başvurular sonrası; bu hususta yaşanan olayların karşılıklı olarak daha fazla mağduriyete yol açmasının önüne geçmek ve bir çözüm yolu bulmak adına Netcad firmasının en üst düzey yöneticileri ile Oda Yönetim Kurulumuzu temsilen Genel Başkanımız, Genel Sekreterimiz ve Oda Müdürümüzün katılımıyla bir toplantı yapılarak konu etraflıca görüşülmüş ve sorun masaya yatırılarak çözüm önerileri ortaya konmuştur.


Yapılan görüşmede özetle; Oda olarak lisansız program kullanımını elbette desteklemediğimiz; ancak özellikle ekonomik krizden kaynaklı alım gücü olmayan, mezun olduktan hemen sonra ya da sektör değiştirerek iş kuran ve o aşamada yazılıma yatırım yapamayan üyelerimizin lisans satın almakta zorlandığı gerek fiyatlar gerekse satış politikalarıyla bunun teşvik edilmesinin gerektiği üzerinde durulmuştur. Ayrıca firma yetkilileri tarafından sektörde çok fazla sayıda lisanssız kullanımın olduğu ve lisanslı kullanıma yönelik yapılacak her türlü teşvik edici adımı atmaya hazır oldukları ifade edilmiştir.


Gelinen süreç içerisinde sorun yaşayan ve cezai durumla karşı karşıya kalan üyelerimizin daha fazla mağdur olmaması adına öncelikli talebimiz olan firma avukatları aracılığı ile yapılan işyeri baskınlarının, hukuki ve cezai süreçlerin işletiminin bir süreliğine askıya alınması, bu yazılıma ihtiyaç duyan üyelerimizin satın alabilmeleri adına ücretlerin revize edilerek vade farksız taksit imkanının ve ödeme kolaylığının sağlanması, mevcutta lisansa sahip üyelerimiz için versiyon yükseltme ve güncelleme ücretlerinde indirim yapılması, belirlenecek fiyatlardan üyelerimizin eşit şartlarda ve sürekli olarak yararlandırılması gerektiği ifade edilmiş ve tüm bu konularda mutabakat sağlanmıştır. 


Soruna kalıcı olarak çözüm bulmayı ümit ettiğimiz tüm bu öneriler, Odamıza tescilli büro ve şirketlerin yararlanabileceği şekilde karşılıklı imzalanacak bir protokol ile ivedilikle resmiyete kavuşturulacak olup kısa süre içerisinde sizlerle paylaşılacaktır.


Bunun beraberinde, sektörde faaliyet gösteren benzer yazılım firmaları ile de görüşmeler yapılacak olup üyelerimizin yararına olacak şekilde indirim sağlayarak sizlerle buluşturulacaktır.


Bilgilerinize sunarız.


Saygılarımızla.


 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Ekim 2019Yukarı Çık