10 EKİM’İ UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ!

"Durmadan garlara garajlara düşerim,

Gayri bilmem ne olur size kalmış gerisi.

Adıma ara sıra törenle mum dikerimi

Ölümüne gönülden bir merhaba yenisi.

Sahi o ölümden ben ilk nerde ölmüştüm?" *

 

Savaşa karşı barışı; baskı ve şiddete karşı özgürlükleri ve demokrasiyi; yolsuzluğa, hırsızlığa ve sömürüye karşı emeğin sesini duyurabilmek için Türkiye`nin dört bir tarafından gelip Ankara`da buluşmuştu binlerce insan. Büyük bir coşku ile türkülerle, halaylarla, emek diyen sloganlarla, barış diyen pankartlarla bir araya gelmişti çocuklar, gençler, emekçiler… 

 

Tren Garı önünde yapılan bombalı saldırılar ile Valilikçe uygun görülen; gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması gereken; TMMOB, DİSK, KESK gibi meslek örgütleri ile sivil toplum kuruluşları öncülüğünde gerçekleşmesi planlan Emek, Barış, Demokrasi Mitingi kana bulandı ve bir katliama dönüştü. Üzerinde barış yazan pankartlar, yitirdiğimiz canların üzerini örter oldu; türkülerin yerini feryatlar aldı. 

 

109 kişinin ölümüne, onlarca kişinin yaralanmasına ve binlerce insanın olay sırasında orada bulunsun ya da bulunmasın derinden etkilenmesine neden olan bu katliamdan sonra yaşananlar, verilen tepkiler de katliamın acı izleri gibi etkiler bıraktı. Katliamla ilgili yürütülen davada verilen kararlar neticesinde saldırının "insanlık suçu" olarak değerlendirilmeksizin davanın görülmesi, sanıkların örgüt bağlantılarının tamamen açığa çıkarılmaması da acıların devam etmesine neden oldu. 

 

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak insanlığa karşı yapılan bu katliamı bir kez daha lanetliyor ve 10 Ekim`de yitirdiğimiz canları bir kez daha saygıyla anıyor, ailelerine ve sevdiklerine bir kez daha dayanışma duygularımızı iletiyoruz. Bu acı olayda tüm faillerin ve bağlantıların açıklığa kavuşturularak adaletin sağlanması gerektiğini tekrar dile getiriyoruz.   

 

*Metin Altıok

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Ekim 2019 

Yukarı Çık