MUSTAFA FEHMİ KUBİLAY VE ARKADAŞLARINI SAYGIYLA ANIYORUZ

Emperyalizme karşı kazanılmış büyük bir zafer olan Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyetin ilan edilmesi ile taçlanmış ancak Cumhuriyete ve laikliğe yönelik saldırılar hiç bitmemiştir.

 

23 Aralık 1930 tarihinde Menemen‘de yaşanan gerici ayaklanma sonucunda Öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay, Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki; Cumhuriyeti ve laikliği korumak isterken katledilmiş ve devrim şehidi olmuştur.

 

Cumhuriyetin ilanı ve demokratik, laik bir hukuk devletinin kurulmasından bugüne laiklik ve Cumhuriyet devrimleri zaman zaman gerici ayaklanmalarla tehdit edilmiş, birtakım girişimlerle Cumhuriyet kazanımları yok edilmeye, unutturulmaya çalışılmıştır. Ancak her türlü gerici girişime, müdahaleye rağmen Cumhuriyet devrimi ve laiklik gerektiğinde can verilerek korunmuştur ve her zaman korunacaktır.

 

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak Mustafa Fehmi Kubilay, Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki‘yi saygı ve minnetle anıyor; demokratik, laik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti‘nin ve onun kazanımlarının korunması ve daha ileriye taşınması için verilen her mücadeleyi destekleyeceğimizi tekrar belirtiyoruz.

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Aralık 2019

 


Yukarı Çık