TÜRKİYE ULUSAL JEODEZİ KOMİSYONU (TUJK) 2019 ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye Ulusal Jeodezi Komisyonunun (TUJK) 2019 yılı Bilimsel Toplantısı ile Genel Kurul ve Yürütme Kurulu Toplantıları, Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) ev sahipliğinde 14-15 Kasım 2019 tarihlerinde Konya`da gerçekleştirildi.

 

Açılış konuşmalarını yapan Çalıştay Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Kahveci; TUJK çalıştaylarının 2002 yılından bu yana farklı üniversite, kurum ya da kuruluşla çeşitli temalar üzerinde gerçekleştirilmeye devam ettiğini, bu yıl düzenlenen Çalıştay`da ise jeodezik tabanlı konuların alanında uzman kişilerce katılımcılara aktarılacağını ifade etti. KTÜN Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ferruh Yıldız; düzenlenen Çalıştay`ın jeodezi biliminin saygınlığını artırmak için gerekli çalışmalar yapmak, Türkiye`de jeodezi eğitimini geliştirmek ve ülkemizde gerçekleştirilen jeodezi projelerinin ulusal düzeyde farkındalığını sağlamak adına önemli olduğunu belirterek, "Türk ve yabancı bilim insanlarının jeodezi alanında yapmış olduğu çalışmaların bu tür etkinliklerde sunulması, literatüre ve evrensel bilime katkıları yadsınamaz." ifadesini kullandı. Harita Genel Müdürü Tuğgeneral Hurşit Ağırcan ise Çalıştay`ın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek başladığı konuşmasında; TUJK bilimsel toplantılarının hedefe yönelik oluşu ve bilimsel seviyenin yüksekliği sayesinde Türkiye`de gerçekleştirilen haritacılıkla ilgili diğer toplantılar arasında farklı ve özel bir yere sahip olduğunu vurguladı. Açılış konuşmalarının ardından, protokol üyelerine plaket ve ödül takdimi yapıldı.

 

Çalıştay Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Kahveci‘nin yönettiği "Türk Haritacılığının Bugünü ve Yarını" adlı panelde Odamız Genel Başkanı Orhan Kasap, Harita Genel Müdürlüğü Teknik Hizmetler Başkanı Dr. Müh. Alb. Mustafa Ata ve Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Adil Hakan Ayber konuşmacı olarak yer aldılar. Sayın Dr. Müh. Alb. Mustafa Ata ve Sayın Adil Hakan Ayber kurumları nezdinde jeodezik tabanlı konular olmak üzere, temel harita ve coğrafi verilerin en güncel ve hızlı şekilde üretilmesine yönelik yapılan çalışmaları sundular. Oda Genel başkanımız Orhan Kasap; Odamız ve üyeleri hakkında genel olarak istatistiki bilgiler vererek, ülkemizdeki harita mühendisliği eğitimi ve artan kontenjan sayıları ile ilgili mesleğimiz geleceğini olumsuz etkileyeceğini ve haritacılığın geleceği için çok sayıda bölümün açılmasının değil yeteri kadar bölümde uygulamalı ve yeterli bilimsel eğitim verilmesi gerektiğini, Odamızın düzenlediği bilimsel etkinlikler başta olmak üzere TUJK Çalıştayı`nın öğrenci meslektaşlarımıza önemli kazanımlar sağladığını vurguladı. Ayrıca, sektörümüzün sorunların yönelik çözümü noktasında Odamızın çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

 

2 gün süren Çalıştay`da; davetli konuşmacıların sunum yaptığı 3 teknik oturum ve Genç Jeodeziciler Oturumu gerçekleştirilerek, teorik ve uygulamalı olarak KTH yöntemiyle gravimetrik jeoit belirleme eğitimi verildi.

 

Çalıştay`ın düzenlenmesinde emeği geçen ve katkı veren tüm kişi ve kurumlara teşekkürlerimizi sunarız.

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Kasım 2019


Yukarı Çık