YÜREĞİMİZ ELAZIĞ’DA

Dün (24.01.2020) Elazığ Sivrice‘de saat 20.55‘de 6,8 büyüklüğünde meydana gelen deprem, ülkemizin her an deprem gerçeği ile karşı karşıya olduğunu göstermiştir. Son verilere göre yaşanan bu afette 20 kişi hayatını kaybetmiş, 1015 kişi de yaralanmıştır. 

 

Daha önce de sık sık belirttiğimiz gibi yaşanan bu tür afetlerde can ve mal kaybına yol açan afetin kendisi değil öngörülebilir olduğu halde bu afetlere karşı önlem almamaktır. Deprem kuşağında yer alan ülkemizde tüm yapıların depreme dayanıklı bir şekilde inşa edilmesi, var olan yapıların sağlamlaştırılması için gerekli tedbirlerin alınması, aksi halde en ağır yaptırımların uygulanması gerekmektedir ve bunun için geç kalınmamalıdır. 

 

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak Elazığ‘da meydana gelen ve pek çok ilimizde hissedilen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyor ve depremi yaşayan tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz; meydana gelebilecek olası depremlerdeki can ve mal kayıplarını en aza indirgemek için tüm önlemlerin geç kalınmadan hayata geçirilmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor ve bilimsel ve teknik doğrular ışığında yapılacak her türlü çalışmaya katkı sunmaya hazır olduğumuzu yineliyoruz. 

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Ocak 2020 

Yukarı Çık