COVİD-19 SALGINI NEDENİYLE ÇALIŞMA HAYATINA DAİR BİLGİLENDİRME

İlk olarak 2019`un Aralık ayında Çin`in Wuhan kentinde görülen ve ne yazık ki hızlı bir şekilde pek çok ülkeye yayılan, Dünya Sağlık Örgütü`nün pandemi ilan ettiği koronavirüsün (Covid-19) ülkemizde de görülmesi ile birlikte birtakım tedbirler alınmaya başlamıştır. 

 

Okulların tatil edilmesi, pek çok işletmenin faaliyetlerinin geçici olarak durdurulması gibi önlemler; bireysel olarak alınan tedbirlerin yanı sıra toplumsal olarak da tedbir almamız noktasında önemli hususlardır; ancak bu süreçte salgın hastalık sebebiyle izin kullandırılması ve uzaktan çalışma sisteminin uygulanması da önemlidir. 

 

Özellikle özel sektörde çalışan üyelerimiz ve tüm çalışanlar için işverenlere bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; hamilelere, yasal süt iznini kullananlara, engellilere, kronik rahatsızlığı olanlara ve 60 yaş ve üzeri çalışanlara idari izin; 12 yaşından küçük çocuğu olanlara ise talepleri halinde yıllık izin, yıllık izni olmayanlara da mazeret izni kullandırılması gerekmektedir. Ancak işverenlerce çalışana ücretsiz izin kullandırılması talebi gelirse üyelerimizin ücretsiz izin kullanmaya zorlanamayacaklarını bilmeleri gerekmektedir. Ücretsiz izin, çalışanın onayına bağlıdır ve aksi halde çalışan açısından haklı fesih sebebidir.   

 

Şantiyelerde görev alan meslektaşlarımız ve diğer teknik elemanlar için ücret kesintisi yapılmadan şantiyelere ara verilmesi, ihale tarihlerinin ötelenerek iş teslimi noktasında cezai yaptırımların ertelenmesi de gerekmektedir. 

 

Ayrıca iş yerlerinde de gereken tedbirlerin alınması, sosyal mesafe kavramına dikkat edilmesi, işyeri ortamlarının sık sık dezenfekte edilmesi, işyeri ile dışarının temasının kontrollü olarak sağlanması, uzaktan çalışmanın mümkün olduğu durumlarda bunun sağlanması mümkün değilse işe gidiş-gelişlerde gereken önlemlerin alınması, mesai saatlerinin toplu taşımanın yoğun olduğu saatlerin dışına çekilmesi ve çalışanların korunması gerekmektedir. 

 

Pandemi ilan edilen koronovirüs sebebiyle mali ve sosyal krizlerin yaşanabileceği de ön görülen bir gerçektir. Bu durumda da bunların bahane edilmesi ile işten çıkarmalar yaşanmamalı, işsizlik sigortasından yararlanma koşulları yeniden değerlendirilmeli, salgın süresince kapanan, üretim veya hizmeti azaltan işyerleri için İşsizlik Sigortası Fonu kapsamındaki Kısa Çalışma Ödeneği uygulaması başlatılmalı, idari izin ve mazeret izni kullandırılması konusunda özenli davranılmalıdır. Ayrıca salgın sebebiyle krizi kullanarak fahiş fiyatlarla ürün satanlara da devlet tarafından gereken müeyyideler uygulanmalıdır. 

 

Bu süreç içerisinde açıklanan tedbirlerin de salgınla ve yaratacağı etkilerle bağlantılı olması gerekmektedir. Hükümetin açıkladığı ekonomi paketi kapsamında birtakım ödemelerin ertelenmesi, finansal desteklerin sağlanması elbette ki önemli adımlardır; ancak açıklanan tedbirler içerisinde yer alan 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarının yüzde 80`den yüzde 90`a çıkartılması, asgari peşinatın yüzde 10`a düşürülmesi gibi hususların ekonomik paket içerisinde neden yer aldığı anlaşılamamıştır. Getirilecek tedbirlerin makul, sermayeden daha çok halkın yararına olması ile birlikte orta ve alt gelir grubu düzeyindeki vatandaşları koruyucu ilave ekonomik tedbirlerin alınması gerekmektedir. 

 

Salgın hastalık konusunda herkesçe gereken önlemler alınmalı, yapılan uyarılar önemsenmeli ve bu zorlu süreçte yaşanacak ekonomik kayıp ve krizlerin faturası emekçi kesimlere kesilmemelidir. 

 

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak hastalığın daha fazla yayılmamasını ve daha fazla can kaybı yaşanmadan salgının en kısa sürede son bulmasını umuyor, bu süreçte tedbirli davranma konusunda herkesin dikkatli olması gerektiğini ve çalışma yaşamı konusundan değindiğimiz hususları da tüm üyelerimizin ve yöneticilerin önemsemesi gerektiğinin altını çiziyoruz. 

 

Tüm üyelerimizin ve toplumun dayanışma içerisinde en kısa sürede bu zor sürecin üstesinden geleceğine olan inancımızla;  bu süreçte çalışma hayatında mağduriyet yaşayan üyelerimizin Odamızdan hukuki yardım alabileceklerini de bir kez daha hatırlatarak sağlıklı günler diliyoruz. 

 

 

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Mart 2020

 


Yukarı Çık