1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

Emekçilerin, işçilerin, sömürü düzeni içerisinde en zor şartları yaşayanların yıllar boyu devam eden hak, eşitlik ve adalet mücadelesi özellikle bu yıl, içerisinde bulunduğumuz koşullarla birlikte bu mücadelenin daha da artması gerektiğini göstermiştir. 

 

"Evde kal" çağrıları ile birlikte neredeyse hayatın durma noktasına geldiği günümüzde evde kalmamızı sağlayan ve hayatı sürdüren temel unsur; emekçilerin çalışmaya devam etmek zorunda olmasıdır. Zor şartlarda çalışanların koşulları daha da ağırlaşırken, ücretsiz izin dayatmaları ile emek gaspı yapılırken, salgın bahanesiyle işten çıkarmalar artarken, 20 yaş altında olduğu için sokağa çıkma yasağına tabii olması gerektiği halde işçi olduğu için bu durumdan muaf tutulanlar varken ne yazık ki getirilen ekonomik tedbirler; bu koşulları iyileştirmek yerine gerçeklikten uzak, sürecin amacına ters, peşinat oranı düşük konut kredisi gibi unsurlar içermektedir. 

 

1 Mayıs ise tüm bu adaletsizliklere, haksızlıklara karşı dur demek, dayanışma ve mücadeleyle bu sömürü düzenine boy eğmemek, işçi ve emekçilerin haklarına sahip çıkmak demektir. Bu yıl; bu taleplerimizi alanlarda, kitleler halinde dile getiremeyecek olsak da biliyoruz ki her ne şartta olursa olsun mücadelemiz devam edecek. 

 

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak emekçilerin haklarının yok sayılmadığı; tüm halkın sağlık, eğitim, barınma gibi koşullardan eşit ve ücretsiz bir şekilde yararlanabildiği; kadınların ve çocukların şiddete, tacize ve istismara uğramadığı; demokrasinin, özgürlüğün, adaletin gerçekten var olabildiği; yağma ve talan düzeninin son bulduğu günleri hep beraber kuracağımızın inancı ve bu inancın verdiği dayanışma ve mücadele ruhu ile tüm üyelerimizin ve halkımızın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü`nü kutluyoruz. 

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Nisan 2020

 

 


Yukarı Çık