SALGIN KAPSAMINDA KÜÇÜK İŞLETMELERE SAĞLANAN İŞE DEVAM DESTEĞİ KREDİSİNDEN ÜYELERİMİZİN YARARLANABİLMESİ HAKKINDA DUYURU!

Bilindiği üzere, koronavirüs (COVID-19) salgınından ülkemizin de etkilenmesi dolayısıyla birtakım tedbirler alınmış ve bu tedbirlerden etkilenen vatandaşlarımız için de bazı düzenlemeler getirilerek mağduriyet yaşamalarının önüne geçilmek istenmiştir. Bu kapsamda küçük işletmeler için kamu bankaları tarafından ilk 6 ay faizsiz, geri ödemesiz, kredi desteği uygulaması başlatılmıştır.

 

Üyelerimizden gelen şifahi bilgiler ve şikâyetler doğrultusunda; kamu bankalarının salgın nedeniyle sağladıkları "Can Suyu Kredisi" adlı kredi destek kapsamında gerçek kişi olarak faaliyet gösteren Odamıza tescilli serbest harita ve kadastro mühendislik müşavirlik bürolarının ve lisanslı harita ve kadastro mühendislik bürolarının özellikle Halkbank şubelerine yaptıkları başvurularında Bankanın şubeleri tarafından Sanayi ve Ticaret Odasına veya Esnaf ve Sanatkârlar Odasına kayıtlı olma koşulunun arandığı, kredi konusunda normal bir işletme gibi değerlendirilmediği, bunun beraberinde sektörümüzün destek kapsamına alınmadığının ifade edildiği, gerekli kolaylığın gösterilmediği ve bu destek paketinden yararlandırılmadığı Odamıza iletilmiştir.

 

Söz konusu mağduriyetlerin giderilmesi adına; bu destek paketinden yararlanamayan Odamıza tescilli serbest harita ve kadastro mühendislik müşavirlik büroları için Esnaf ve Sanatkârlar Odasına veya Ticaret Odasına kayıtlı olma koşulunun aranamayacağı, bu durumun yasa ve yönetmeliklerle sabit olduğu, ayrıca sektörümüzün de bu destek kapsamına alınması gerektiği ve durumun düzeltilerek banka şubelerinin bilgilendirilmesi gerektiği hususu yazılı olarak ve aynı zamanda sözlü görüşmelerle Halkbank Genel Müdürlüğü başta olmak üzere Vakıf Bank ve Ziraat Bankası Genel Müdürlüklerine iletilmiştir.

 

Bu girişim sonrasında gerekli düzenlemeler yapılmış ve üyelerimizin mağduriyetleri giderilmiştir.

 

"İşe Devam Desteği - Küçük İşletme Can Suyu Kredisi" desteği sağlanacak gerçek ve tüzel kişilerin bağlı olacakları Meslek Odaları Listesi için TIKLAYINIZ.

 

 

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Mayıs 2020

 Dosyalar

“İşe Devam Desteği - Küçük İşletme Can Suyu Kredisi” desteği sağlanacak gerçek ve tüzel kişilerin bağlı olacakları Meslek Odaları Listesi (331 KB) (27.05.2020 17:25:02)

Yukarı Çık