SURUÇ KATLİAMINDA HAYATINI KAYBEDENLERİ ANIYORUZ

Şanlıurfa`nın Suruç ilçesinde basın açıklaması sırasında yapılan bombalı saldırı sonucu 33 kişinin hayatını kaybettiği, onlarca kişinin yaralandığı katliamın üzerinden beş yıl geçti; ancak ne yazık ki bu katliamla ilgili tüm gerçekler halen aydınlatılmadı. Katliamın halen süren davasında tutuklu tek sanığın olması, katliamda ihmali olan güvenlik görevlileri ile ilgili davanın devam etmesi, yargılama sürecindeki gecikmeler gibi pek çok durum katliamın aydınlatılmasını geciktirmektedir. 
 
Suruç katliamı ile başlayan ve sonrasında güvenlik ihmallerinin devam etmesi neticesinde pek çok ilde yaşanan bombalı saldırılarla birlikte yüzlerce polis, asker ve sivil vatandaşımız hayatını kaybetmiş, yüzlerce insanımız yaralanmış, tüm ülkede korku ve panik hali hâkim olmuş ve maalesef tüm saldırılar tüm boyutlarıyla aydınlatılamamıştır. 
 
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak Suruç katliamında hayatını kaybedenleri anarken Suruç ve sonrasında gerçekleştirilen tüm terör saldırılarının bütün gerçekleri ile açığa çıkarılması, saldırılarda sorumluluğu olan herkesin yargılanması ve gereken cezaları alması gerektiğini bir kez daha yineliyor ve böyle saldırıların bir daha yaşanmamasını diliyoruz. 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Temmuz 2020   


Yukarı Çık