YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞI İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Oda Yönetim Kurulumuzca mesleğimizde yaşanan eğitim-öğretim ve geleceğe dönük istihdam sorunları ile alınması gereken acil önlemleri dile getirmek ve bu konuda hazırladığımız raporu sunmak üzere Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına bir ziyaret gerçekleştirilerek görüşmelerde bulunuldu.

Yönetim Kurulumuz adına Oda Genel Başkanımız Ali İpek ve Genel Sekreterimiz Murat Türüdü`nün gerçekleştirdiği görüşmede YÖK Yürütme Kuruluna özetle; mesleğimizde yaşanan eğitim ve istihdam sorunları, kontenjanların son yıllarda çok fazla sayıda artması, akademik kadrosu beraberinde fiziki ve teknik alt yapısı da yetersiz olan çok fazla sayıda bölümün açılması, bu bölümlerden mezun olan meslektaşlarımızın sektörde yaşadığı sorunlar, son yıllarda birçok üniversitedeki bölümlerimizin artık tercih edilmez noktaya gelmesi, matematik ağırlıklı bir meslek olmamıza rağmen bölümlerimize neredeyse sıfır matematik netiyle bile yerleşilebilmesi, akademik ve fiziki alt yapısı güçlü olmasına rağmen bazı köklü bölümlerimizin coğrafi konumu nedeniyle tercih edilmemesi ve bölümlerimizdeki birden fazla isim karmaşası gibi sorunlar başta olmak üzere geçtiğimiz yıl Odamızca düzenlenen Harita/Geomatik Mühendisliği Eğitim Öğretim Sempozyumu ve 45. Dönemde düzenlenen Mesleki Açılımlar Kurultayı sonuç raporlarında ortaya konan sorunlar, istatistiki bilgiler ve çözüm önerileri aktarıldı.

Görüşmede çözüm önerilerimiz ve somut taleplerimiz olarak;

1.       Mevcut harita/geomatik mühendisliği lisans programlarının kontenjanlarının azaltılması,

2.       Mevcutta açık olup henüz öğrenci almayan bölümlerin kapatılması,

3.       Mevcutta açık olup tercih edilmeyen bölümlerin kontenjanları kapatılarak sadece yüksek lisans düzeyinde eğitim vermesinin ve bölgesel sorunlara yönelik bilimsel araştırmalar yapmasının sağlanması,

4.       Harita/geomatik mühendisliği tercihlerinde mühendislik barajı dışında, daha üst bir minimum başarı sırası aranması ya da belirli sayıda minimum matematik netinin aranması

şeklinde maddeler dile getirildi. Ayrıca tüm bu taleplerimizi ve konunun etraflıca detaylarını içeren bir rapor da resmi evrak şeklinde kendilerine sunuldu.

Ayrıca Odamızca 47. Olağan Genel Kurulda alınan karar doğrultusunda hazırlanacak olan HKMO Burs Yönergesi kapsamında YÖK ile ortak yürütülecek bir burs projesi ile üstün başarılı öğrencilerin harita/geomatik mühendisliğini tercih etmesi durumunda Odamızca burs verilmesi ve bunun tercih kılavuzunda önden yayımlanması için birlikte çalışma yapılması tarafımızca önerildi ve bu öneri üzerinde mutabakat sağlandı.

Sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi dinleyerek gerekli ilgiyi ve misafirperverliği gösteren başta YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necip Camuşcu olmak üzere YÖK Başkanlığına teşekkür eder, süreçlerin takipçisi olacağımızı üyelerimizin bilgilerine sunarız.

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Eylül 2020

Yukarı Çık