SARAÇOĞLU’NDAKİ İNŞAATA DUR DE !

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi olarak bütün süreçlerini yakından takip ettiğimiz, Türkiye`nin ilk toplu konut alanı olması yanında kentsel sit alanı olma özelliği taşıyan Saraçoğlu Mahallesi ile ilgili yaptığımız diğer basın açıklamalarımızda da  belirtiğimiz üzere, mahalle özelinde açılan davalar hiçe sayılarak revize edilen planlarla ranta açılma çabalarını defalarca gündeme getirmiş ve Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi ile birlikte imar planlarının öncelikli yürütmesinin durdurulması, takiben iptaline yönelik dava açmış ve hukuki süreci başlatmıştık. Ancak Yoğun Covid-19 gündemi fırsat bilinerek sondaj çalışmaları yapılmaya başlanmış, ve bu çalışmalar sonraki yapılacakların adeta habercisi olmuştur.

 

Ankara‘nın tarihi 1`inci Derece Kentsel Sit Alanını kapsayan Saraçoğlu Mahallesi`nde devam eden mahkeme kararları ve davalara rağmen ‘Emlak Konut Güvencesi İle` 124 adet daireden oluşan konut alanı, 680 araçlık otopark, 160 odalı otel, ofis, kafe ve restoranların yapım çalışmaları başlamıştır.

 

Ülkenin dört bir yanında aradığımız  bu adalet arayışında kamu mallarını satışa, ranta ve talana kurban edenler ile mücadelemiz devam edecektir. Tahrip edilen , yok edilmeye çalışılan  hepimizin ortak değeri ve cumhuriyet mirasıdır. Ankara`yı tarih, yaşam ve kültür hafızası yok edilmeden, doğası katledilmeden geleceğe taşımak için mücadele edeceğimizi, bu talana göz yumanların tarihsel sorumluluğunu bir an olsun dahi unutmadan mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Ankara Şubesi


Yukarı Çık