10 EKİM’İ UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

10 Ekim 2015`te TMMOB, DİSK, KESK gibi meslek örgütleri ile sivil toplum kuruluşları öncülüğünde gerçekleştirilmesi planlan "Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi"nde barış gölgede kaldı ve Türkiye tarihinin en kanlı terör eylemi yaşandı. Türküler, halaylar sustu; emek diyen, barış diyen sloganlar çığlığa dönüştü; yere düşen pankartlar yüzlerce canın üstünü örtü.   
 
Güvenlik açığının acı bir şekilde hissedildiği bu katliamın üzerinden geçen beş yıla rağmen halen olayın tüm bağlantıları ile aydınlatılması sağlanamadı ve etkin bir soruşturma yapılmadığı için firari olan sanıklar hâlâ yakalanmadı; beş yıl önce yüzlerce insanın ölümüne, binlerce insanın yaralanmasına ve pek çok insanın büyük bir travma yaşamasına neden katliamın acısı yürekleri yakmaya devam etti. 
 
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak bu kanlı katliamı bir kez daha lanetliyor, bu olayın tüm failleri ve bağlantıları ile açıklığa kavuşturularak adaletin yerini bulmasını diliyor ve bir daha böyle katliamlar yaşanmamasını temenni ediyoruz. 10 Ekim`de yitirdiğimiz tüm canları saygıyla anıyor, ailelerine ve sevdiklerine dayanışma duygularımızı iletiyor ve 10 Ekim`i asla unutmadığımızı, unutturmayacağımızı yineliyoruz. 
 

TMMOB 
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Ekim 2020

Yukarı Çık