DEĞERLİ HOCAMIZ, BİLİM İNSANI PROF. DR. AHMET AKSOY`U SONSUZLUĞA UĞURLADIK

Yaşamı boyunca bilime, mesleğimize ve Odamıza önemli katkılar veren, bize her alanda rehber olan değerli hocamız, emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Aksoy tedavi gördüğü hastanede bugün (10.12.2020) yaşamını yitirdi. 

 

20.12.1932 tarihinde Niksar-Tokat`ta doğan Ahmet Aksoy; 1951 yılında Ankara Tapu ve Kadastro Lisesini, 1955 yılında ise Yıldız Teknik Okulu Harita ve Kadastro Mühendisliğini bitirdi.  Bonn Üniversitesinde yüksek lisans ve doktorasını tamamlamasının ardından İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesinde doçentliğini aldı. 1975 yılında ise İstanbul Teknik Üniversitesi, İnşaat Fakültesi, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümünde Profesör oldu. Yıldız Teknik, İstanbul Teknik ve Karadeniz Teknik Üniversitelerinde ayrıca o zaman ki adıyla Harita Genel Komutanlığına bağlı Harita Yüksek Teknik Okulunda öğretim üyesi olarak görev yaptı.

 

Odamızın pek çok komisyon ve kurullarında görev alarak mesleğine ve ülkesine önemli katkılar veren, "Meslek Odamız olmuş neye yarar? Bir yayın organımız yok" diyerek bugünkü adıyla Jeodezi ve Jeoinformasyon Dergisi olan bilimsel yayınımız "Harita Kadastro Mühendisliği Dergisi" nin yaşama geçmesini sağlayan Ahmet Aksoy, yeri doldurulamaz bir değerdi. 

 

Kıymetli hocamız Ahmet Aksoy`un bize bıraktığı öğretilere ve ilkelere her zaman sahip çıkıp, geliştirerek geleceğe taşıyacağız. Meslek camiamızın ve yakınlarının başı sağ olsun.

 

Harita Bültenimizin 95. sayısında Prof. Dr. Ahmet Aksoy`la yaptığımız bir röportaja ulaşmak için TIKLAYINIZ. 

 

Geçtiğimiz yıl Odamızca hazırlanan ve Prof. Dr. Ahmet Aksoy‘un da yer aldığı "Haritacılık Eğitim Tarihi Kısa Filmi"ne ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Prof. Dr. Ahmet Aksoy`un anısına Prof. Dr. Tevfik Ayan`ın kaleme aldığı, onu  iyi anlattığını düşündüğümüz bir yazıyı sizlerle paylaşmak isteriz. Yazıya ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Aralık 2020

 Dosyalar

Harita Bültenimizin 95. sayısında Prof. Dr. Ahmet Aksoy’la yaptığımız bir röportaj (243 KB) (10.12.2020 21:45:04)

Prof. Dr. Ahmet Aksoy’un anısına Prof. Dr. Tevfik Ayan’ın kaleme aldığı yazı (435 KB) (10.12.2020 21:43:24)

Yukarı Çık