TKGM GENEL MÜDÜRÜ SAYIN MEHMET ZEKİ ADLI İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Sayın Mehmet Zeki Adlı, 5 Ocak 2021 tarihinde ziyaret edilerek üyelerimizin taleplerine ve mesleğimizin gündemine ilişkin görüşme ve değerlendirmelerde bulunuldu.

 

Odamız adına Genel Başkan Ali İpek, II. Başkan Ayhan Erdoğan ve Genel Sayman Yeliz Karaarslan`ın yer aldığı ve TKGM Genel Müdür Yardımcısı Sayın Sinan Fidan`ın da bulunduğu görüşmede; TKGM özelinde üyelerimizin talepleri ve TKGM`ye sunmak üzere yürüttükleri iş süreçlerinin daha da iyileştirilmesi için talep ve önerilerimiz dile getirildi. Ekonomik dar boğazın ve işsizlik sorununun pandemi şartları ile birleşerek hayatı zorlaştırdığı bu günlerde, harita/geomatik mühendislerinin yaşadığı istihdam sorunları, kamu kurumlarında mühendis alımları,  KPSS ile yapılan merkezi atamalarda TKGM`ye kontenjan açılmaması ve TKGM bünyesinde gerçekleştirilen görevde yükselme sınavları ve atamalara ilişkin görüş ve değerlendirmelerde bulunularak üyelerimizin talep ve temennileri dile getirildi. 

 

Bunların beraberinde; Odamız ile TKGM arasında tapu ve kadastro verilerinin HKMO Bilgi Sistemi üzerinden TAKBİS entegrasyonu yapılarak üyelerimiz ile paylaşılmasına ilişkin Mayıs 2019 tarihinde imzalanan protokol sonrası, üyelerimizin mülkiyete dönük yapacakları mühendislik çalışmalarında kadastral verilere MEGSİS üzerinden erişmeleri hedeflenmiş; ancak verilerin iyileştirme süreci devam ettiği için bu sistem üyelerimize henüz açılmamıştı. (Bu çalışmanın geçmişini bu adresteki haber metnimizden okuyabilirsiniz: https://www.hkmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=19384&tipi=2&sube=7) Gerçekleştirilen görüşmede; üyelerimizin sistemden erişebilecekleri bu verileri doğrudan kesin veri olarak mühendislik çalışmalarında kullanabilmeleri için parsel verilerinin iyileştirilmesi, meta verilerinin düzenlenmesi ve bu sayısal verilerin onaylı kesin veri haline getirilmesi çalışmalarının halen devam etmekte olduğu bilgisi TKGM tarafından ifade edildi. 

 

Ayrıca serbest çalışan üyelerimizin TKGM bünyesinde yapacakları tüm iş süreçlerini MEGSİS üzerinden yine HKMO Bilgi Sistemi entegrasyonu ile webden yürütebilmeleri, bu sistemden erişecekleri onaylı sayısal kadastral verileri doğrudan kullanmaları sonrasında ürettikleri bilgi ve dokümanları sisteme yüklemeleri ve saha kontrolü dışında Kadastro Müdürlüklerine gitmeksizin kontrol ve onay işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için HKMO ile TKGM arasında ek bir protokol yapılması konusunda mutabakat sağlandı. Bu sürecin hayata geçirilmesi için TKGM tarafından ek yazılım geliştirme süreçlerinin başlatıldığı, geliştirme ve test çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte imzalanacak ek bir protokol ile üyelerimizin kullanımına açılabileceğinin bilgisini sizlere sunarız. 

 

Dile getirilen sorunlara dair yapılabilecek iyileştirmeler ve atılacak adımlar noktasında göstermiş oldukları destek ve misafirperverlik için Sayın M. Zeki Adlı‘ya ve sayın Sinan Fidan`a teşekkür eder, üyelerimizin bilgisine sunarız.

 

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Ocak 2021

 


Yukarı Çık