“PİRİ REİS, AVRUPA 2020 YILIN HARİTACISI” BELGESEL FİLMİMİZ YAYINDA

Bilindiği üzere Odamız, ülkemiz adına üyesi ve temsilcisi olduğu CLGE-Avrupa Haritacılar Konseyi toplantılarında "2020 Yılı Avrupa Yılın Haritacısı" olarak ünlü Türk Denizci ve Haritacı Piri Reis`i aday göstermiş ve oylama sonucu kabul edilmişti. Bu vesileyle 2020 yılında, Avrupa`da CLGE ve bağlı meslek örgütlerince yapılan etkinliklerde yılın haritacısı olarak Piri Reis anılarak onore edilmişti.  

 

Odamızın girişimleri ile Avrupa 2020 Yılın Haritacısı olarak Büyük Kartograf ve Denizci Piri Reis`in onore edilmesi, döneminin ilerisinde yaptığı çalışmalarla haritacılık alanında dünyaya bıraktığı mirasın Avrupa`da ve ülkemizde tanıtılması ve kendisinin günümüzdeki meslektaşlarınca bilinmesi amacıyla İngilizce seslendirmeli ve Türkçe alt yazılı olarak hazırladığımız kısa belgesel film HKMO Youtube kanalı üzerinden yayımlanmıştır. Film aynı zamanda Avrupa Haritacılar Konseyi-CLGE ile de paylaşılmıştır.

 

Odamızca Piri Reis ve döneminin büyük haritacılarının anısına ithaf edilerek hazırlanan bu kısa belgeseli youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz. (İzlemek İçin TIKLAYINIZ.)

 

Not: Videoda Türkçe altyazıyı açmak için ekranın sağ altında yer alan altyazılar seçeneğine (mobil cihazlarda sağ üstte) tıklayınız.

 

Filmin yoğun bir emek ve literatür çalışması ile ortaya konmasında katkısı olan başta yapım ekibi olmak üzere CLGE, T.C. Kültür Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, tarihçi uzmanlar ve tüm katkı sunan kişi ve kurumlara teşekkürlerimizi sunar, Odamızın girişimleriyle Avrupa 2020 Yılın Haritacısı olarak meslektaşımız Piri Reis`in anılmasının gururunu sizlerle paylaşarak bir kez daha iyi seyirler dileriz. 

 

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Şubat 2021

 


Yukarı Çık