DEMOKRATİK VE İLERİCİ TÜRKİYE HEDEFİNE BİR DARBE DAHA

20.03.2021 tarih ve 31429 sayılı Resmî Gazete`de yayımlanan 3718 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen "Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi"nin Türkiye Açısından feshedilmesine karar verildiği öğrenilmiştir. 

 

İstanbul Sözleşmesi son zamanlarda sıklıkla tartışılır olmuş; bu nedenle Sözleşme hakkında doğru zannedilen yanlışlar her platformda dile getirilmeye çalışılmış; Sözleşme`nin aile yapısına zarar verdiği iddialarının gerçeği yansıtmadığı, evli olsun olmasın tüm kadınların bu Sözleşme kapsamında değerlendirildiği, yine iddia edildiği gibi son yıllarda artan boşanma oranlarının bu Sözleşme`den kaynaklanmadığı ısrarla dile getirilmiş ve İstanbul Sözleşmesi`nin kadınları yaşatacağı yüksek sesle belirtilmiştir. Odamızın sürekli yayınlarından olan Harita Bülteni`nin son sayısında da bu konu detaylı bir şekilde ele alınmıştır. (Yazıyı okumak için TIKLAYINIZ.

 

Tüm bu gerçekliklere rağmen yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye bakımından İstanbul Sözleşmesi`nin feshedilmesi; kamuoyunda tartışılmadan alınan bir karar olarak demokrasiye aykırı olmanın yanı sıra Anayasa hükümlerinin aksine TBMM`yi devre dışı bırakması dolayısıyla hukuka da aykırıdır. 

 

Kadına yönelik şiddeti, kadın cinayetlerini azaltmayı hedefleyen; bu hedefi kâğıt üzerinde bırakmayıp uygulanır bir hale getirmeyi amaçlayan İstanbul Sözleşmesi`nin ansızın alınan bir kararla feshedilmesine karşı çıkıyor; alınan bu karardan vazgeçilerek İstanbul Sözleşmesi hükümlerinin daha fazla uygulanır hale getirilmesi gerektiğinin altını bir kez daha çizmek istiyoruz.

 

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak demokrasiye ve hukuka aykırı olan her kararın karşısında durmaya, kadın dayanışması ve mücadelesinde var olmaya ve bunu ihlal edecek her türlü girişime karşı çıkmaya devam edeceğimizi yineliyoruz. 


TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Mart 2021 

 


Yukarı Çık