ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ZİYARET EDİLDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü ziyaret edilerek Genel Müdür Sayın İsmail Tüzgen, Genel Müdür Yardımcıları Sayın Dr. Akın Kısa ve Sayın Dr. Hüseyin Bayraktar ile coğrafi bilgi sistemleri üzerine ülkemizde yaşanan gelişmeler, CBS ile ilgili yeni mevzuat değişiklikleri, Odamızın çalışmaları ve tüm bunların sektöre etkileri üzerine görüşmelerde bulunuldu.
 
Oda Genel Başkanımız Ali İpek ve Oda Müdürümüz Onur Sevencan`ın katıldığı görüşmede özetle; 10.02.2021 tarih ve 31391 sayılı Resmî Gazete`de yayımlanan Coğrafi Veri İzinleri Yönetmeliği ve Coğrafi Veri Lisans Yönetmeliği ile ilgili Odamızca tespit edilen eksiklikler, yönetmeliklerin uygulanması sırasında yaşanabilecek sorunlar ve çekinceler belirtildi. Ayrıca CBS Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan TUCBS projesi, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından düzenlenen ve Bakanlık tarafından belgelendirme süreçleri başlatılacak olan CBS Uzmanlığı-Seviye 6 da gelinen süreç, Odamızın yürüteceği çalışmalar ve ortak yürütülmesi düşünülen çalışmalar hakkında öneriler ve karşılıklı görüşler dile getirildi.
 
Ziyaretimiz esnasında ilgi ve misafirperverlikle bizleri ağırlayan Sayın İsmail Tüzgen, Sayın Dr. Akın Kısa ve Sayın Dr. Hüseyin Bayraktar`a teşekkür eder, mesleğimizin ve ülkemizin yararı doğrultusunda birlikte çalışabilirlik ve iş birliğinde her zaman var olacağımızı üyelerimize ve kamuoyuna bir kez daha saygılarımızla duyururuz.
 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Nisan 2021


Yukarı Çık