1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN

 

1 Mayıs; yıllar önce eşit işe eşit ücret, normal çalışma saatleri ve çalışma koşulları talebiyle ortaya çıkmış ve yıllardır emekçilerin haklı taleplerinin ve haksızlıklara, adaletsizliklere, yağma ve talana dur diyenlerin sesi olmuştur. 


Geçen zaman içerisinde emekçi sınıfının sorunları azalmak bir yana farklı yönlere de evrilmiştir. İçerisinde bulunduğumuz salgın koşulları nedeniyle özellikle son bir yıldır emekçilerin karşılaştıkları zorluklar her geçen gün artarken yaşadıkları sorunlar da çoğalmaktadır. Ekonomik dar boğazın gölgesinde geçim sıkıntısıyla baş edenlerin yaşam mücadelesi de gittikçe zorlaşmaktadır. Salgını önlemek amacı adı altında getirilen yasaklar; çalışanları, esnafı bir çıkmaza sürüklerken işsizlik sayıları hızla artmakta, zam haberleri ile güne başlanırken temel ihtiyaçlar dahi lüks sayılır hale gelmekte, hiçbir ekonomik destek olmaksızın getirilen tedbirler insanları daha da mağdur etmektedir ve destek adı altında yapılanlar ise yeterli olmamaktadır. 


1 Mayıs emek sömürüsünün yanı sıra doğa katliamlarına, yağma ve talana, dayatılmaya çalışılan yaşam tarzlarına, yok sayılan hukuka, kadın cinayetlerine, çocuk istismarlarına, hayvan katliamlarına dur demek; görmezden gelinen temel hak ve özgürlüklere, laikliğe, Cumhuriyet değerlerine de sahip çıkmak demektir. 


Yaşatılan tüm bu sömürüye, adaletsizliklere, haksızlıklara karşı durmanın, dayanışma ve mücadeleyle bu düzene direnmenin adı olan 1 Mayıs, her ne koşulda olursa olsun sesimiz olmaya devam edecektir ve emekçilerin sesi her zamankinden daha da gür çıkacaktır. 


Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak haklarımızın görmezden gelinmediği; herkesin sağlık, eğitim, barınma gibi koşullardan eşit ve ücretsiz bir şekilde yararlanabildiği; yaşam alanlarımıza müdahalelerin söz konusu olmadığı günlerin umudu, eve ekmek götürmekle sağlıklı kalabilmek arasında bir ikileme mecbur bırakılmadığımız günlerin dileğiyle ve dayanışma ve mücadeleyle kazanacağımız güzel günlerin inancıyla tüm üyelerimizin ve halkımızın 1 Mayıs`ını kutluyor, gerçekten bayram havasında yaşayacağımız günlerin bir an önce gelmesini umuyoruz. 


 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Nisan 202
1
 

Yukarı Çık