T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkan Yardımcısı Sayın Metin Karaman makamında ziyaret edilerek ulusal meslek standartları üzerine bir görüşme gerçekleştirildi.

 

Odamız adına Genel Başkan Ali İpek, Örgütlenme Sekreteri Hüseyin Arkan ve Genel Sekreter Yrd. Timur Bilinç Batur`un katıldığı görüşmede; Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yayımlanan Seviye-6 düzeyindeki ulusal yeterlilikler, Odamızca hazırlıkları sürdürülen Mesleki Belgelendirme Kuruluşunun kurulması, MYK yeterlilikleri ve akreditasyon süreçleri, Sorumlu Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi alımında muafiyet sağlanan bölümlere harita ve kadastro mühendisliğinin de eklenmesi konularında bilgi alışverişi ve değerlendirmelerde bulunuldu.

 

Görüşmede, Türkiye Coğrafya Derneği Kurumu tarafından hazırlanan ve ilgili sektör komitesinde değerlendirilmek üzere MYK`ya sunulan "Coğrafyacı (Seviye-6) Ulusal Meslek Standardı Taslağı" hakkında MYK tarafından Odamıza görüş sorulması üzerine yapılan inceleme sonucu, Odamızın çekinceleri sözlü olarak ifade edildi. Özellikle nivo, total station, insansız hava aracı ve lazer tarayıcı gibi  teknik ölçme cihazları ile arazide detay ölçmeleri yapma, arazide yer kontrol noktası tesisi, belirlemesi, ölçmesi ve harita çizimi gibi konuların doğrudan harita ve kadastro mühendisliği meslek alanının konusu olduğu; kartografya olarak tarif edilen bilim dalının harita ve kadastro mühendisliğinin lisans eğitimi içerisinde yer alan ana bilim dalı olduğu gibi hususların taslak standart içerisinden çıkartılması gerektiği; projeyi araziye uygulama, uzaktan algılama yöntemleri ile ölçüm yapma, ölçme ve değerlendirme, coğrafi haritalama gibi sınırları belli olmayan ifadelerin netleştirilerek sınırlarının çizilmesi ve yaşanabilecek disiplinler arası olası bir karmaşanın önlenmesi gerektiğinin altı çizilerek tüm bu tespitlerimizin yazılı olarak da iletileceği ve konu hakkındaki hassasiyetimiz ifade edildi.

 

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak ziyaretimiz esnasında ilgi ve misafirperverlikle bizleri ağırlayan MYK Başkan Yrd. Sayın Metin Karaman`a teşekkür eder, salgın koşullarının elverdiği ölçüde meslek gündemimizle ilgili kurum ve kuruluş görüşmelerimizin devam edeceğini üyelerimizin bilgisine sunarız. 

 

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Mayıs 2021


Yukarı Çık