YÜKSEKÖĞRETİM KURULU İLE GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

Odamızca; YÖK ile imzalanacak protokol ile yürürlüğe girecek olan HKMO Başarı Bursu, teknik ve akademik alt yapısı yetersiz olan bölümlerin kapatılması ve Sorumlu Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesinden harita/geomatik mühendislerinin muaf tutulması gibi konular başta olmak üzere eğitim-öğretim ve çalışma alanlarımızla ilgili önemli konuları ele almak üzere Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına 07.07.2021 tarihinde yeni bir ziyaret daha gerçekleştirilerek 2 ayrı toplantıda görüşmelerde bulunuldu.

 

Odamız adına Genel Başkanımız Ali İpek ve Genel Sekreter Yardımcımız Timur Bilinç Batur`un gerçekleştirdiği görüşmelerde; ilk olarak YÖK Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. Ömer Açıkgöz ile bir toplantı yapıldı. Toplantıda özetle; mesleğimizde yaşanan eğitim ve bunun doğurduğu istihdam sorunları, akademik kadrosu ile fiziki ve teknik alt yapısı yetersiz olan bölümlerin kapatılması gerektiği, matematik ağırlıklı bir meslek disiplinine sahip olmamıza rağmen bazı bölümlerimize birkaç matematik neti ile yerleşebilen bireylerin mezun olduktan sonra yaşadığı sorunlar, akademik ve fiziki alt yapısı güçlü olmasına rağmen coğrafi konumu nedeniyle tercih edilmeyen bazı istisnai bölümlerimizin kapatılmaksızın korunması gerektiği, henüz hiç öğrenci almamış olan yeni harita mühendisliği bölümlerinin tamamen kapatılması gerektiği gibi konular dile getirilerek karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Ayrıca belirlenecek olan yüksek bir başarı sırası ile bölümlerimize yerleşen bireylere Odamızca burs verilmesi ve bu sayede başarı sırasının yükseltilmesini amaçlayan HKMO Başarı Bursu projesinin detayları görüşüldü.

 

HKMO Başarı Bursuna gelecek yıl üniversite tercih kılavuzunda yer verilerek bursun hayata geçirilmesi ve sektörümüz ile üniversitelerin beklentilerinin masaya yatırılması amacıyla eylül ayında YÖK`ün ev sahipliğinde; YÖK temsilcileri, Oda Yönetim Kurulumuz, öğrenci alan Harita/Geomatik Mühendisliği Bölümlerinin başkanları ve sektörümüzü temsilen Odamızca davet edilecek kamu ve özel sektör temsilcilerinin katılacağı daha kapsamlı bir toplantı yapılması konusunda mutabık kalındı.  

 

İkinci görüşmemiz ise YÖK Yürütme Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Şişman ile gerçekleştirildi. Emlakçılık Meslek Tanımı üzerine Ticaret Bakanlığınca yayımlanan yönetmelik gereği bu alanda hizmet verecek kişilerin MEB`den 100 saatlik eğitim alması, sınava girmesi ve akabinde bir emlakçılık ofisinde staj yapması sonrası mesleki yeterlilik belgesine sahip olması zorunlu kılınmıştı. İç Ticaret Genel Müdürlüğünce yayımlanan bir genelge ile bu belgeden bazı ön lisans bölümlerinin YÖK tarafından yazılan bir görüşe dayandırılarak muaf tutulduğu; ancak harita mühendisliği disiplininin muaf tutulmadığı görülmüştü. Bu görüşmede de özetle; konuya ilişkin geçtiğimiz ay içerisinde hem Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğüne hem de YÖK`e Odamızca kapsamlı bir yazı yazılarak dile getirilen muafiyet sağlanması yönündeki talebimiz (Söz konusu yazılara buradan https://www.hkmo.org.tr/genel/bizden_listele.php?bizden_kod=42 ulaşabilirsiniz.) tekrar sözlü olarak ifade edilerek taşınmazların ölçümü, tapuya tescil ettirilmesi ve cins değişikliği gibi konularda tek yetkili meslek olan harita mühendisliğinin lisans eğitimi kapsamı gereği gayrimenkul yönetimi konusunda en önde gelen meslek disiplini olduğu ve sorumlu emlak danışmanlığı için istenen Mesleki Yeterlilik Belgesinden muaf tutulması için tekrar görüş yazılması talebimiz iletildi. Ayrıca akademik kadrosu ile fiziki ve teknik alt yapısı yetersiz olan bölümlerin kapatılması gerektiği yine ifade edildi.

 

Sorunlarımızı ve taleplerimizi dinleyerek ilgi ve misafirperverlik gösteren, birlikte çalışma ve çözüm üretme konusunda gerekli yaklaşımı sergileyen YÖK Yürütme Kurulu üyeleri Prof. Dr. Ömer Açıkgöz ve Prof. Dr. Mehmet Şişman`a teşekkür ediyor; sorunların çözümünde süreçlerin takipçisi olacağımızı üyelerimizin bilgisine sunuyoruz.

 

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Temmuz 2021

 


Yukarı Çık