TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜYLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

10 Ağustos 2021 tarihinde Tapu Kadastro Genel Müdür Vekili Zeki Adlı, Genel Müdür Yardımcısı Sinan Fidan ve Kadastro Dairesi Başkanı Mustafa Aslan ile LİHKAB Yönetmelik Taslağı ve Cins Değişikliğine Esas Yapı Aplikasyon Projesine ilişkin görüşme gerçekleştirildi.

 

Oda Genel Başkanımız Ali İpek, II. Başkanımız Ayhan Erdoğan, Eğitim Sekreterimiz Eray Yıldız ve Oda Müdürümüz Onur Sevencan`ın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda; Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları Hakkındaki Kanun`da değişiklik yapılması sonrası hazırlanan Yönetmelik Taslağına ilişkin yazılı ilettiğimiz görüşlerimiz kapsamında lisanslı harita kadastro mühendisinin aynı zamanda serbest harita ve kadastro mühendisi olması durumunda aynı firmanın ticari kayıtları altında faaliyetini sürdürüp sürdüremeyeceği, iş dağıtımının otomasyonla yapılması gerektiği, lisanslı büroların her ay ilgili Oda Temsilciliğimize gönderdiği iş listelerinin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce de Odamıza gönderilmesi, kapanan veya lisansı geçici veya sürekli iptal edilen lisanslı büroların Odamıza bildirilmesi gibi konular başta olmak üzere Yönetmelik Taslağı hakkında görüş ve değerlendirmelerde bulunuldu.

 

Ayrıca Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan 12 Temmuz 2021 tarihli ve 2021/2 sayılı Genelge`yle cins değişikliği işlemlerinde; yapı kullanma izin belgesi alıp da yapı aplikasyon projesi olmayan yapılar için uygulamada sıkıntılar yaşanacağı, bu nedenle bu konuya ilişkinde bir düzenleme yapılması gerektiği ifade edildi. Bu konuyla ilgili genelge değişikliği yapılarak düzenleme yapılacağı bildirildi. Bununla birlikte Odamızca Eylül ayında yapılması planlanan Yapı Aplikasyon Projesi Yapımı, Uygulaması ve Fenni Mesuliyet Çalıştayı hakkında bilgi verilmiş olup Çalıştay`a TKGM`nin temsilcilerinin katılımının önem arz ettiği ifade edilmiş, Genel Müdürlükçe de Calıştay`a katılım sağlanacağı belirtilmiştir.

 

Ayrıca toplantı sonrası Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı olan üyemiz Sayın Nihat Erdoğan`a nezaket ziyaretinde bulunulmuştur.

 

Bizlere gösterdiği misafirperverlikten ötürü Sayın Zeki Adlı`ya, Sayın Sinan Fidan‘a, Sayın Mustafa Aslan`a ve Sayın Nihat Erdoğan`a teşekkür eder; mesleğimizle ilgili konularda temas ve çalışmalarımızın devam edeceğini üyelerimizin bilgisine sunarız.

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Ağustos 2021

 

 


Yukarı Çık