ÜYELERİMİZİN SORUMLU EMLAK DANIŞMANLIĞI SÜREÇLERİNDE İSTİSNA SAYILMASI HAKKINDA

 

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz Temmuz ayında YÖK, MYK ve Ticaret Bakanlığı ile yaptığımız görüşmelerde Emlakçılık Meslek Tanımı üzerine Ticaret Bakanlığınca yayımlanan yönetmelik gereği bu alanda hizmet verecek kişilerin MEB`den 100 saatlik eğitim alması, sınava girmesi ve akabinde bir emlakçılık ofisinde staj yapması sonrası mesleki yeterlilik belgesine sahip olmasının zorunlu kılınması ve bu kapsamda İç Ticaret Genel Müdürlüğünce yayımlanan bir genelge ile bu belgeden bazı ön lisans bölümlerinin YÖK tarafından yazılan bir görüşe dayandırılarak muaf tutulması; ancak harita mühendisliğine muafiyet sağlanmamış olması sorunsalı dile getirilerek taleplerimiz iletilmişti. (İlgili habere ulaşmak için TIKLAYINIZ.)

 

Bu görüşme sonrasında, harita mühendislerinin söz konusu mesleki yeterlik belgesinden muaf tutulması için YÖK tarafından muaf tutulacak bölümler içerisine harita mühendisliğinin eklenmesi talebiyle hem YÖK`e hem de İç Ticaret Genel Müdürlüğüne birer yazı yazılmış ve gerekli sözlü açıklamalar da yapılmıştı. Aradan geçen süreçte Odamızın beklediği adımların atılmaması üzerine 12 Ekim 2021 tarihinde İç Ticaret Genel Müdürlüğü ile yeni bir görüşme daha gerçekleştirildi. Genel Başkanımız Ali İpek ve Genel Sekreter Yardımcımız Timur Bilinç Batur tarafından gerçekleştirilen ziyarette; ilgili Daire Başkanına lisans müfredatımızda yer alması nedeniyle taşınmazların üretimi ve tapuya tescili ile başlayarak; değerlemesi, cins değişikliği ve devrine kadar tüm konularda fazlası ile yeterli ve konuların tamamında aynı anda tek yetkili olan bir meslek dalı olduğumuz dile getirilmiştir.

 

Görüşme sonunda talebimizin tekrar değerlendirilip en kısa sürede sonuçlandırılması gerektiğine dair mutabık kalınmıştır. Konunun lehimize gelişimi için sürecin takipçisi olduğumuzu üyelerimizin bilgisine sunarız.

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Ekim 2021

 


Yukarı Çık